Predstavitev

Sedanjost

Z Uredbo o javnih službah strokovnih nalog v proizvodnji kmetijskih rastlin (Uradni list RS, št. 60/17, U:2884), ki je stopila v veljavo z začetkom leta 2018, je strokovno delo v poljedelstvu, ki pokriva poljščine in krmne rastline, podprto v okviru Javne službe v poljedelstvu. Aktivnosti so usmerjene v introdukcijo, selekcijo in žlahtnjenje ter tehnologije pridelave poljščin in krmnih rastlin. Novost v novi Uredbi je vzpostavitev sistema strokovno tehnične koordinacije za področje javne službe, ki zagotavlja enotnejše delovanje izvajalcev javne službe, vzpostavlja odnos z ostalimi javnimi službami s področja, ki ga pokriva, in ustrezen prenos znanja med raziskovalnimi, izobraževalnimi in svetovalnimi ustanovami.

Namen
Javna služba izvajanja strokovnih nalog v poljedelstvu z nalogami, opredeljenimi v Programu za obdobje 2018-2024, prispeva k uresničevanju strateških usmeritev razvoja na tem področju.

Strateški in razvojni cilji v poljedelstvu in semenarstvu

  • povečanje pridelave delovno in kapitalsko intenzivnih kultur poljščin;
  • povečanje konkurenčnosti pridelave poljščin s poudarkom na povečanju produktivnosti ter učinkoviti in trajnostni rabi virov;
  • vzpostavitev poštenih odnosov med deležniki v verigi od pridelovalca do prodajalca;
  • izboljšanje dohodkovnega položaja poljedelcev;
  • razvoj lastnih novih sort izbranih vrst kmetijskih rastlin;
  • povečanje obsega pridelave semena, predvsem lokalnih sort;
  • povečanje uporabe v Sloveniji pridelanega potrjenega semena za setev (tudi lokalnih sort);
  • povečanje uporabe sort, ki ustrezajo slovenskim pridelovalnim razmeram.

Izvajalci
Kmetijski inštitut Slovenije je bil dne 28. decembra 2017 s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano neposredno imenovan za izvajalca Javne službe v poljedelstvu. V okviru javne službe v obdobju od 1. januarja 2018 do 31. decembra 2024 Kmetijski inštitut Slovenije opravlja tudi nalogo strokovno tehnične koordinacije za poljedelstvo.
Pri izvajanju strokovnih nalog s področja poljedelstva sodelujejo tudi:
– Biotehniška šola Rakičan;
– Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru;
– Grm Novo mesto – Center biotehnike in turizma;
– Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica.

Program
V Programu Javne službe v poljedelstvu so za obdobje 2018–2024 opredeljene naslednje strokovne naloge:
– žlahtnjenje poljščin;
– introdukcija poljščin in ugotavljanje njihove vrednosti za predelavo;
– tehnologije pridelave poljščin;
– strokovno-tehnična koordinacija v poljedelstvu.

Pogled v preteklost

Izvajanje strokovnih nalog s področja poljedelstva in krmnih rastlin kmetijsko ministrstvo podpira že vse od sredine 50-ih let prejšnjega stoletja. Sprva so bile strokovne naloge v poljedelstvu poimenovane Izboljšanje sortimenta poljščin, osredotočene na introdukcijo sort (preskušanje drugod vzgojenih sort za pridelavo v naših agroekoloških razmerah) različnih vrst zelenjadnic ter zdravilnih rastlin in dišavnic. Žlahtnjenje krompirja je bilo podprto z zbiranjem namenskih sredstev od prodaje semenskega krompirja. Preskušanje tehnologij pridelave je bilo občasno podprto v okviru kratkoročnih nalog.
Od leta 1991 dalje je bilo na področju poljedelstva podprto predvsem preskušanje sort poljščin in krmnih rastlin, sprva v okviru strokovne naloge Introdukcija poljščin in vrtnin in po 2007 v okviru Posebnega preskušanja sort. Selekcija in žlahtnjenje sta bila do leta 2014, ko je zaživela strokovna naloga Žlahtnjenje rastlin, podprta le projektno.